İplik fabrikalarında kullanılan ve nem oranlarını ayarlayıp iplerin elektriklenme ve kopma problemlerini gramlarındaki azalmalarını engellemek ve kaliteyi artırmak amacı ile kullanılan sistemleri oluşturur. İp üretiminde önemli olan nemin sağlanması açısından önem taşıyan sistemlerle iplerin kuruyup kopmaları da önlenmiş olur.

İplik Nemlendirme Sistemi Nasıl Çalışır?

PLC kontrol sistemlerinin entegre edilmesi sayesinde iplikler gerekli nemle üretilmektedir. Yüksek basınç pompasının 70 barda olması ile yüksek basınçtaki su nozulları gönderilir. Su zerrecikleri ultraviyole sistemi ile sterilize edilir. Islatma ve damlatma 100 bar elektrikli valf sayesinde engellenir. Nem sistemin ölçülmesi ile değerler PLC sistemine iletilerek düzenli olarak çalışmaktadır.

İplik Nemlendirme Kullanım Amacı

İpliklere gereken nem kazandırmak amacı ile kullanılan sistemlerdir. Bu işlemi yapmanın amaçları ipliğin kolay işlenmesi malzemelerin gerçek ağırlığını koruması, makinedeki performansı artırmak ve çalışanlar için konforlu ve rahat edecekleri bir ortam oluşturmaktır.

İplik Nemlendirme Sistemlerinin Çalışması

Doğadan örnek alınıp yapılan sistemdir. Normalde kullanılan sistemlerden en uygun ve ekonomik olarak kullanılan sistemlerden oluşmuştur.Ortamın neminin ayarlanması için su kullanılarak faza dönüştürülmesi ile nem dengesi de sağlanmış olur.

  • Nemlendirme Elemanları
  • Yüksek basınç pompası nozul
  • Nem sensörü
  • Valf(damlamaya ve ıslatmaya engel olur)
  • Oparatör paneli

İplik nemlendirme sistemleri üretici için oldukça avantajlıdır. Verimliliğinizi artırarak az enerji ile yüksek performans sağlamanızda yardımcı olur. Doğa dostu olarak çevreye zarar verme kapalı yada açık ortamlarda uygulanması mümkün olan sistemlerdir. Üreticinin daha fazla tasarruf yapması ve yüksek kalitede verim almasında etkin olarak kullanılmakta olan sistemler iplik fabrikaları için oldukça önem taşımaktadır. İpliğin kalitesinin ve ağırlığının değerini vererek yüksek kar elde etmesinde oldukça avantajlar sağlamaktadır. Fabrikalarda kullanılarak ipliklerin kurumasını önlemede ve tiftiklenme sorunlarını da önlemektedir.