Meyve ve sebzelerin içindeki suyun korunması da gerekli olan soğukluğu muhafaza etmek amacı ile nemlendirme elde etmek için kullanılan sistemlerdir. Özellikle mal çıkışında ve girişinde ortamın neminin korunması için soğuk hava nemlendirme sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Nemlendirme Uygulaması

Soğutma cihazlarında genelde iç üretimde soğukluktan kaynaklanan durumda soğutma cihazları kar bataryaya yapıştırmak sureti ile odayı soğutmaya engel olmaktadır. Tekrar çalışması için buzların termostatla eritilmesi gerekir. Ancak gereken nem oluşmaz buda ürünün zarar görmesine neden olur. Bu sorunun olmaması için soğuk hava deposu nemlendirme sisteminin kullanılması gerekir. Nemin ölçülüp fazlasının iadesi edilerek ayrıca tasarruf edilmektedir. Gerekli soğukluk ve nem sağlanıp ürünleriniz bu sistemin kullanılması sayesinde daha dayanıklı hale gelebilir.

Soğuk Hava Deposu Nemlendirme Sistemleri Çalışması

Soğuk hava deposu nemlendirme sisteminde basıncı yüksek pompalar yardımı ile borulara basınçlı su verilerek nozullar yardımı ile 5 ila 15 mikron boyutlarında su zerrecikleri ile püskürtme yolu ile havada buharlaşıp nem dengesini ayarlar. Bu şekilde çalışan sistem sayesinde ürünlerde nem kaybı yaşanmadan tazeliklerini muhafaza ederek korumaktadır.

Soğuk Hava Deposu Nemlendirme Sistemleri Kullanım Alanları

Bu sistemler et ve tavuk kurumları, sebze ve meyve depolarında ürünlerin şok uygulandığı yerlerde , pasta ve unlu mamullerin imal edildiği soğuk hava depoları ve hazır gıda işletmelerinin depolarında kullanılan sistemlerdir. Yüksek performansa sahip az enerji sayesinde tasarruflu ve kullanışlı bir sistem olarak tercih edilir.

Soğuk hava depoları için önemli bir yere sahip soğuk hava deposu nemlendirme sistemleri ortama göre Mega serinletme firmamız tarafından kurularak işletmelerinizin gereken soğuk ve nem dengesini sağlamakta gereken koruma için uygun nemi ayarlamakta olan sistemleri ihtiyaçlarınıza göre belirlemektedir.